Temná minulost druhé světové války

Zde-aktuality ze dne: 1. 5. 2019

Vyhledávání

Zde-aktuality ze dne

Rok 2019Změny a úpravy na stránkách věnovaných podzemní továrně Richard

(Aktuality naleznete také na Facebooku)01. 05. 2019

I dnešní zastavení je věnováno nálezům v podzemí – pro tento měsíc jsou to opět dvě stránky.

V první chci ukázat torza dokumentů a listin nalezených v podzemí a stránka nese jednoduchý název Nálezy – dokumenty.

Druhá stránka je opět na téma nálezů, a věnuji se zde částem pevně spojených s podlahou bývalé továrny, protože jak jinak pojmenovat Nálezy – koleje a uložení strojů


01. 04. 2019

Je čas vrátit se k rozpracované části stránek – Nálezy v podzemí Pokračuji části věnovanou lidem, dělníkům, zedníkům, nástrojařům, nuceně nasazeným a samozřejmě vězňům, co vše po nich zůstalo, to se dozvíme na stránce Nálezy – Pracovali zde lidé …

Druhou, nově upravenou stránkou pro tento měsíc je téma Nálezy – vybavení továrny.


02. 03. 2019

Dnes přeskočím rozpracované téma nálezů. Důvodem je, že jsem se přednostně věnoval lahůdce, která se dostala na světlo díky jedné stránce na Facebooku. Stránce, která vlastně s tématem Richard nemá nic společného. Nečekal bych, že zrovna tam se něco objeví a přesto… Ale dost napínání, vše potřebné naleznete v odkazu … Fotografie z podzemí – příběh fotografie.


02. 02. 2019

Pokračuji v tématu věnovanému nálezům v podzemí, pro dnešní aktualizaci vkládám dvě nově upravená témata. Ve vápencovém dole byla budována továrna, co všechno se ještě v nedávné době nacházelo v podzemí z doby výstavby, si můžete prohlédnout a přečíst na stránce Nálezy – výstavba továrny.

Vyznat se ve spleti chodeb podzemní továrny Richard nebylo jednoduché. Vždyť zde se vlastně jednalo o celé podzemní město, které mělo své ulice (výrobní haly), své provozovny (dílny, skladiště, kanceláře) a vlastně i své vlastní zákony a nařízení, jejichž důsledné dodržování umocňovaly různé informační tabule. Co všechno se z té doby zachovalo, si můžete prohlédnout na stránce – Nálezy – označení a tabulky.


02. 01. 2019

Po jednodenní prodlevě, přináším slibované (vybrané) náhledy na provedené, laserové měření podzemí.

Výsledkem je přesně zmapovaný a proměřený stav podzemí, včetně rozsahu závalů a možnost průmětu naměřených hodnot do leteckého snímku (aktuální stav a přesnost měření je samozřejmě zaručena pouze do srpna 2018)
A na závěr snad jen informaci. Níže uvedené mapy a zákresy vznikly ze 45 samostatných měření – návštěv.


Rozsah, (do srpna 2018) PŘÍSTUPNÉ a předpokládané části podzemí Richard 1, ve spojení s leteckou fotografií. Naměřené prostory jsou fyzicky podložené = naměřené v reálu v podzemí v letech 2017–2018. Na nákresu <strong>NENÍ</strong> zanesena celá poválečná těžba – tzv. Čížkovice. V této části je zaměřena pouze páteřní chodba a boční rozrážky = pouze části – kam dosvítil laserový paprsek z hlavní chodby – tuto část měření berte prosím pouze jako informativní. Autorem nákresů a měření je – Mgr. Tomáš Kos.
Rozsah, (do srpna 2018) PŘÍSTUPNÉ a předpokládané části podzemí Richard 1, ve spojení s leteckou fotografií.
Naměřené prostory jsou fyzicky podložené = naměřené v reálu v podzemí v letech 2017–2018
Na nákresu NENÍ zanesena celá poválečná těžba – tzv. Čížkovice.
V této části je zaměřena pouze páteřní chodba a boční rozrážky = pouze části – kam dosvítil laserový paprsek z hlavní chodby – tuto část měření berte prosím pouze jako informativní.


Celková mapa. Bíle jsou zakresleny předpokládané, avšak měřením nepodložené prostory.
Celková mapa
Bíle jsou zakresleny předpokládané, avšak měřením nepodložené prostory.


Celá mapa „přístupného“ podzemí továrny Richard 1.
(odkazovaná mapa je poměrně veliká a její zobrazení – načtení může trvat delší dobu.)


Vysvětlivky k mapě.
Vysvětlivky k mapě.

Ani snad nemusím dodávat, že autorem nákresů a měření je opět – Mgr. Tomáš Kos.01. 01. 2019

Přeji vše nejlepší, mnoho zdraví a štěstí do roku 2019

Nejprve krátká bilance uplynulého roku.

Počátkem roku 2018 se má všeobecná situace stabilizovala natolik, že jsem se mohl opět začít věnovat webu. Snažil jsem se vyřešit pár největších kostlivců v pomyslné skříni, jménem Richard. Bylo tedy například možné podívat se, co se o továrně Richard podařilo zjistit zpravodajským službám.
Pak jsme se v několika návštěvách virtuálně potulovali po podzemí Richard 1.
Věnoval jsem se otázce destrukce podzemí a ruku v ruce i tomu, co dokázali někteří jedinci v podzemí provádět.

Kromě práce na webu se od poloviny roku 2017 provádělo laserové měření podzemí.
Bohužel v době dokončování této stránky jsem si při vytváření popisků pod fotografiemi všiml drobné nesrovnalosti, která mi předtím unikla, takže uvedení zpracovaného měření, musím odložit.

Pak přišla polovina měsíce srpna a v ní i uzavření vstupu do podzemí. K tomuto tématu bylo napsáno dost a už se k tomu nechci vracet…

No a čemu bych se chtěl ve vztahu k továrně Richard věnovat v tomto roce?
Předně to bude dokončení sekce na téma – Nálezy v podzemí.

Upřímně řečeno určitá podoba stránek o nálezech již zde byla. Jenomže nejstarší stránky jsou z roku 2012, a to už je opravdu dlouhá doba.
Upravené stránky budu tedy opět postupně přidávat – nemohu hned všechno, potřebuji určitou rezervu – zálohu abych měl stále něco na další měsíc.

Hned poté, kdy bude uvedena poslední stránka na téma nálezy, mám naplánováno spustit nově doplněnou stránku historie továrny Richard, kde bych chtěl doplnit nové poznatky a dokumenty na téma plánování a výstavba továrny.
A co dál? – V tom ještě nemám jasno. Měl bych aktualizovat prakticky všechny stránky, včetně nehezkého množství dosud nedokončených témat. Pokud se bude vše dařit, tak prostě každý měsíc bude něco nového :-)Takže ještě jednou – vše nejlepší do Nového roku….

Roman Gazsi
(05/19)


Naposledy upraveno 1. 5. 2019


předcházející článek | zpátky nahoru | následující článek


Web Archiv Tyto stránky jsou od 26. 1. 2007 zařazeny
do fondu České národní bibliografie.
Budou trvale uchovávány a archivovány Národní knihovnou České Republiky
a online zpřístupňovány na www.webarchiv.cz.
CC Obsah stránek © 2000–2014 Roman Gazsi, grafické zpracování © 2011 MARF s.r.o.
Technické řešení © 2010–2014 Dalibor Hellebrant.
Obsah stránek je k dispozici s licencí Creative Commons, výjimkou mohou být některé fotografie, u nichž (popř. v zápatí článku) je uvedena jiná informace o autorství než Richard-1.com.