Temná minulost druhé světové války

Zde-aktuality ze dne: 3. 2. 2024

Vyhledávání

Nálezy v podzemí

Úvodem



Nálezy v podzemí továrny Richard

Richard – největší podzemní továrna z dob druhé světové války na našem území. Co se vlastně v podzemí zachovalo jako svědectví o životě a činnosti uvnitř této rozsáhlé stavby?


Vezmeme-li v úvahu, že na sklonku války (v roce 1945), probíhala již částečně v některých halách strojírenská výroba, jinde se ještě pracovalo na stavebních úpravách podzemních prostor.
Do toho všeho se v labyrintu chodeb pohybovaly stovky lidí, po této činnosti se logicky muselo zachovat alespoň něco. A právě těmto nálezům je věnována tato část stránek.


Je samozřejmé, že po skončení výroby byla veškerá technologie demontována a odvezena bližší informace naleznete na této stránce.

Přesto se ještě v době mého dětství (přibližně okolo roku 1977), dalo v podzemí leccos zajímavého najít.

Jednalo se například kartotéční lístky, dokumentaci ke strojům, zbytky karbidových lamp, nástroje, součástky, části oblečení, bot, nosítek na materiál, nářadí, jídelní potřeby, kolejnice i s vozíky, části vzduchotechniky, nápisy označující jednotlivé sekce továrny a další podobné věci.

V průběhu dalších let však zapracoval takzvaný „zub času“. Což znamenalo, že kromě přirozené řícené podzemních prostor také přišli „hledači pokladů“ a po nich „hledači kovů“.

Kromě těchto návštěvníků se podzemím občas prohnala tlupa drsňáků, jejichž jediným cílem bylo zničit vše, co se ještě zachovalo.

A tak se vesele ničilo vše, co přišlo pod ruku a pod nohu. Zbylé skleněné tabulky na oknech, porcelánové záchody, kameninové žlaby umýváren. A samozřejmě bylo potřeba podepsat se, kde to jenom šlo – nejlépe barvou nebo sprejem …


No a co se vlastně dalo až do roku 2018 v podzemí spatřit?

Věřte, že podklady pro tuto (a nejen tuto), stránku jsem sbíral několik let. Při každé návštěvě zapovězeného podzemí jsem si všiml něčeho, co mi předtím unikalo. A tak jsem postupně, za mnoho, let posbíral střípky toho, co se zachovalo po vybavení továrny a lidech uvnitř…



Vlastníte-li někdo fotografii jakéhokoliv nálezu z podzemí Richardu, zašlete mi prosím foto e-mailem na adresu: gazsi@email.cz



(12/18)


Naposledy upraveno 1. 1. 2019


předcházející článek | zpátky nahoru | následující článek


Web Archiv Tyto stránky jsou od 26. 1. 2007 zařazeny
do fondu České národní bibliografie.
Budou trvale uchovávány a archivovány Národní knihovnou České Republiky
a online zpřístupňovány na www.webarchiv.cz.
CC Obsah stránek © 2000–2014 Roman Gazsi, grafické zpracování © 2011 MARF s.r.o.
Technické řešení © 2010–2014 Dalibor Hellebrant.
Obsah stránek je k dispozici s licencí Creative Commons, výjimkou mohou být některé fotografie, u nichž (popř. v zápatí článku) je uvedena jiná informace o autorství než Richard-1.com.