Temná minulost druhé světové války

Zde-aktuality ze dne: 4. 11. 2024

Vyhledávání

Podzemní továrna Albis

Podzemní továrna Albis



V Litoměřicích, v bývalém Labskozámeckém pivovaru (později upraveno jako mrazírny), byla za války vybudována továrna na výrobu leteckých vrtulí.
Válečné využití tohoto místa zná patrně jen velice málo lidí, a to včetně občanů Litoměřic.


Nad řekou Labe se tyčí tři budovy bývalého Labskozámeckého pivovaru. V budovách a v podzemí byla za války umístěna továrna na výrobu leteckých vrtulí.
ALBIS.
Nad řekou Labe se tyčí tři budovy bývalého Labskozámeckého pivovaru.
V budovách a v podzemí se za války továrna na výrobu leteckých vrtulí.


Pokud je továrna Albis někde zmiňována, pak jen velice okrajově. Vlastně ji částečně zmiňuje pouze Marie Alexandrovna Fortusová, jenž se ve své knize primárně věnuje „hledání“ továrny Richard.

Tento areál samozřejmě spadá do míst, která byla předmětem mého zájmu již od klukovských let. Minimálně proto, že do tehdy ještě využívaného podzemí se dalo dostat pomocí mnoha větracích komínů. Ale teprve až o mnoho let později se mi podařilo dopídit se k informacím o využití bývalého pivovaru – a to k výrobě leteckých vrtulí.

Znovu jsem se do sklepů mrazíren vrátil a pokoušel se hledat, co se zachovalo z válečné doby. To bylo ještě v době, kdy už byl sice provoz mrazíren v útlumu, nicméně podzemí bylo stále v provozuschopném a hlavně – udržovaném stavu.

Postupně však byly všechny zde umístěné provozy zrušeny, a přišlo nevyhnutelné chátrání podzemních i nadzemních prostor.

Přirozené „chátrání „by se ještě dalo možná jakž takž uhlídat – pokud by ovšem byla nějaká snaha…

Podzemí mrazíren však bylo plné železa a podobných „pokladů“ – což znamenalo, že během několika let bylo uřezáno a urváno vše co se dalo zpeněžit. Při rabovaní podzemí, došlo samozřejmě k několika požárům polystyrénové izolace. A proto je současný stav  – (slušně řečeno) , velice smutný.



předcházející článek | zpátky nahoru | následující článek


Web Archiv Tyto stránky jsou od 26. 1. 2007 zařazeny
do fondu České národní bibliografie.
Budou trvale uchovávány a archivovány Národní knihovnou České Republiky
a online zpřístupňovány na www.webarchiv.cz.
CC Obsah stránek © 2000–2014 Roman Gazsi, grafické zpracování © 2011 MARF s.r.o.
Technické řešení © 2010–2014 Dalibor Hellebrant.
Obsah stránek je k dispozici s licencí Creative Commons, výjimkou mohou být některé fotografie, u nichž (popř. v zápatí článku) je uvedena jiná informace o autorství než Richard-1.com.