Temná minulost druhé světové války

Zde-aktuality ze dne: 1. 5. 2018

Vyhledávání

Zde-aktuality ze dne

Rok 2018Změny a úpravy na stránkách věnovaných podzemní továrně Richard

(Aktuality naleznete také na Facebooku)01. 05. 2018

V minulé aktualizaci jsem zabrousil do dokumentů špionážních služeb. Ne jinak tomu bude dnes, kdy jsem ze „šuplíčku“ vytáhl dalších pár dokumentů (které jsem získal díky vám – lidem, které Richard zajímá, a ještě jednou moc děkuji!…)

I dnes se tedy budu věnovat trochu jinému pohledu na továrnu Richard. A je velmi zajímavé se začíst, jak byl prezentován a chápán Richard v hledáčku CIA….


01. 04. 2018 .

K nové aktualizaci stránek jsem pro tentokrát využil soubor dokumentů, který zpracovala Office of Strategic Services  – Úřad pro strategické služby (vojenská zpravodajská služba s vnější působností Spojených států amerických v období od 13. června 1942 do 20. září 1945).

Na nově přidané stránce naleznete informace, které byly získány od Holanďana, který dodával materiál do podzemních továren v oblasti Dolního Saska. V červenci 1944 byl tento muž přepraven z Německa do Litoměřic, kde byl SS nasazen, aby dohlížel na zásobování a výstavbu elektrického rozvodu – kromě jiného i pro továrnu Richard.

Tento muž v říjnu 1944 utekl, a sebou si vzal část technické dokumentace. Co všechno si sebou vzal, to si můžete přečíst na stránce, kterou jsem (kvůli jejímu obsahu) pojmenoval: Energie a technologie.

03. 03. 2018


V archivních dokumentech se podařilo vyhledat další zajímavé střípky k historii dolu Richard.

Po jejich zpracování jsem na stránky mohl přidat novou stránku popisující výstavbu nového, poválečného východu z podzemí Richard 1.


1. 1. 2018


Přeji vše nejlepší, mnoho zdraví a štěstí při vstupu do roku 2018

Ani v loňském roce se situace na téma aktualizace stránek příliš nezměnila. Tedy alespoň ne co se veřejné prezentace týká. Práce pokračují dál, ale textový výstupy nebo jakékoliv shrnutí se však tak nějak nedaří. Teprve v posledních dnech roku 2017 jsem dokončil dvě stránky na téma zřícených štol. Níže uvedené stránky však příliš mnoho vysvětlení nepřináší ba naopak : -) První nově upravená stránka nazvaná Destrukce podzemí popisuje narůstající rozsah poškození podzemí. V druhé stránce se snažím rozšířit počet otázek na ne zrovna uspokojivě zodpovězené téma Kdo zničil štoly


Ještě jednou vám přeji vše nejlepší do Nového roku.

Roman Gazsi
Naposledy upraveno 1. 5. 2018


předcházející článek | zpátky nahoru | následující článek


Web Archiv Tyto stránky jsou od 26. 1. 2007 zařazeny
do fondu České národní bibliografie.
Budou trvale uchovávány a archivovány Národní knihovnou České Republiky
a online zpřístupňovány na www.webarchiv.cz.
CC Obsah stránek © 2000–2014 Roman Gazsi, grafické zpracování © 2011 MARF s.r.o.
Technické řešení © 2010–2014 Dalibor Hellebrant.
Obsah stránek je k dispozici s licencí Creative Commons, výjimkou mohou být některé fotografie, u nichž (popř. v zápatí článku) je uvedena jiná informace o autorství než Richard-1.com.