Temná minulost druhé světové války

Zde-aktuality ze dne: 1. 8. 2018

Vyhledávání

Zde-aktuality ze dne

Rok 2018Změny a úpravy na stránkách věnovaných podzemní továrně Richard

(Aktuality naleznete také na Facebooku)01. 08. 2018

Půlka prázdnin je fuč, ale máme tu další zcela nově přepracovanou stránku věnovanou podzemí Richard 1.
Tentokrát „prolezeme“ okolí chodby C, v části, která je nejvzdálenější od vchodu. K nejnovějším novinovým a internetovým článkům na téma Richard, které v poslední době letí světem, se zatím vyjadřovat nebudu snad jen kousek pořekadla…. „tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu až….“


01. 07. 2018

Začínají prázdniny, než se rozjedeme na dovolené, přidám pár řádků na čtení. Čekají nás – „nové“ prostory úložiště, umývárny, kantýna, výrobní sál 133 a okolí, hlavní větrací šachta. Co dodat Pravá část podzemí – 2 část.

Hezkou dovolenou :- )


13. 06. 2018

Na počátku tohoto měsíce jsem slíbil, postupné přidávání aktualizovaných stránek o podzemí továrny Richard 1. – je čas slib splnit.

Ještě před vložením odkazu si dovolím malou omluvu. Problém je v tom, že logické by bylo postupovat od vchodu dál do nitra továrny. Bohužel rozsah textových změn a výměn fotografií na stránkách je tak velký, že přes veškerou snahu se mi nepodařilo vše zpracovat v logické návaznosti. Počítám, že to však není zas tak velký prohřešek. Zvu vás tedy na návštěvu první stránky, která je nazvána Pravá část podzemí – 1 část.

Tím však dnešní aktualizace nekončí. Zmiňovaná stránka i několik následujících, odkazuje na téma ventilace, i z tohoto důvodu jsem se rozhodl spustit i stránku nazvanou Soustava ventilace.


01. 06. 2018

Při procházení stránek, jsem zjistil, že část věnovaná podzemí Richard 1, je hodně, ale opravdu hodně zastaralá. Poslední aktualizace nejstarší stránky byla 2. 9. 2012! To je v podzemí Richardu velice dlouhá doba. Mnoho věcí již není, tak jak bylo uvedeno. Také je povážlivá kvalita fotografií, nemluvě o tom, že na stránkách o podzemí, doposud nebyla aplikována možnost prohlédnout si popisované části pomocí virtuální prohlídky. Byl čas na velké změny. Od dnešní aktualizace budu tedy postupně přidávat přepracované, nebo doplněné stránky věnované Podzemí továrny Richard.

Předtím, než se „vydáme“ do podzemí, považuji za vhodné zmínit stav podzemí, který lze v současnosti pozorovat, a který není nijak optimistický. Neřeším zde neustále řícení dalších a dalších částí podzemí. Věnuji se tomu, co jsou někteří jedinci schopni udělat… Stránku jsem pojmenoval Bezmozci v podzemí…. Nechám na Vašem uvážení jak moc je toto pojmenování výstižné….

Slibovanou první stránku věnovanou podzemí, vložím za pár dní – nejprve Vás však nechám vstřebat to, co lze v podzemí spatřit…


01. 05. 2018

V minulé aktualizaci jsem zabrousil do dokumentů špionážních služeb. Ne jinak tomu bude dnes, kdy jsem ze „šuplíčku“ vytáhl dalších pár dokumentů (které jsem získal díky vám – lidem, které Richard zajímá, a ještě jednou moc děkuji!…)

I dnes se tedy budu věnovat trochu jinému pohledu na továrnu Richard. A je velmi zajímavé se začíst, jak byl prezentován a chápán Richard v hledáčku CIA….


01. 04. 2018 .

K nové aktualizaci stránek jsem pro tentokrát využil soubor dokumentů, který zpracovala Office of Strategic Services – Úřad pro strategické služby (vojenská zpravodajská služba s vnější působností Spojených států amerických v období od 13. června 1942 do 20. září 1945).

Na nově přidané stránce naleznete informace, které byly získány od Holanďana, který dodával materiál do podzemních továren v oblasti Dolního Saska. V červenci 1944 byl tento muž přepraven z Německa do Litoměřic, kde byl SS nasazen, aby dohlížel na zásobování a výstavbu elektrického rozvodu – kromě jiného i pro továrnu Richard.

Tento muž v říjnu 1944 utekl, a sebou si vzal část technické dokumentace. Co všechno si sebou vzal, to si můžete přečíst na stránce, kterou jsem (kvůli jejímu obsahu) pojmenoval: Energie a technologie.

03. 03. 2018


V archivních dokumentech se podařilo vyhledat další zajímavé střípky k historii dolu Richard.

Po jejich zpracování jsem na stránky mohl přidat novou stránku popisující výstavbu nového, poválečného východu z podzemí Richard 1.


1. 1. 2018


Přeji vše nejlepší, mnoho zdraví a štěstí při vstupu do roku 2018

Ani v loňském roce se situace na téma aktualizace stránek příliš nezměnila. Tedy alespoň ne co se veřejné prezentace týká. Práce pokračují dál, ale textový výstupy nebo jakékoliv shrnutí se však tak nějak nedaří. Teprve v posledních dnech roku 2017 jsem dokončil dvě stránky na téma zřícených štol. Níže uvedené stránky však příliš mnoho vysvětlení nepřináší ba naopak : -) První nově upravená stránka nazvaná Destrukce podzemí popisuje narůstající rozsah poškození podzemí. V druhé stránce se snažím rozšířit počet otázek na ne zrovna uspokojivě zodpovězené téma Kdo zničil štoly


Ještě jednou vám přeji vše nejlepší do Nového roku.

Roman Gazsi
Naposledy upraveno 1. 8. 2018


předcházející článek | zpátky nahoru | následující článek


Web Archiv Tyto stránky jsou od 26. 1. 2007 zařazeny
do fondu České národní bibliografie.
Budou trvale uchovávány a archivovány Národní knihovnou České Republiky
a online zpřístupňovány na www.webarchiv.cz.
CC Obsah stránek © 2000–2014 Roman Gazsi, grafické zpracování © 2011 MARF s.r.o.
Technické řešení © 2010–2014 Dalibor Hellebrant.
Obsah stránek je k dispozici s licencí Creative Commons, výjimkou mohou být některé fotografie, u nichž (popř. v zápatí článku) je uvedena jiná informace o autorství než Richard-1.com.