Temná minulost druhé světové války

Zde-aktuality ze dne: 13. 6. 2018

Vyhledávání

V podzemí továrny Richard I

Transformátorová stanice

Na výřezu z části mapy podzemí Richard I., je vyznačena níže popisovaná transformátorová stanice.
Na výřezu části mapy podzemí Richard I., je vyznačena níže popisovaná transformátorová stanice.


V prostoru mezi páteřní chodbou C a D je vyrubána chodba označená číslem 35. Zde stávala hlavní transformátorová stanice pro podzemí továrnu Richard I. Spojovací chodba je částečně pod úrovní původní podlahy, a to je důvod proč je vše částečně utopeno pod hladinou přibližně jeden a půl metrů hlubokém jezeru ledové vody. Dnes se z této životně důležité stavby zachovalo pouze obvodové zdivo a z vodní hladiny vystupují jednotlivé výklenky (kobky) pro transformátory. Občas i kovový ostřící pás uzemnění, pár izolátoru a kabeláž elektrického osvětlení. Již zmiňovaná hladina ledové vody byla důvodem, proč tato část podzemí továrny patří k nejméně probádaným místům.

A tak kolega „richardolog“ Martin Bečka, jednoho dne neodolal. V podzemí si nafoukl člun, a tuto část podzemí proplul. Díky jeho fotoaparátu a smyslu pro akci máme možnost prohlédnout si to co jinak až doposud nebylo možné. Na závěr snad jen poznámka. Pro svou akci si bohužel vybral dobu, kdy v podzemí došlo v nedávné době k rozsáhlému závalu. Utrhl se strop v chodbě C a celé podzemí bylo během okamžiku zahaleno prachem. Vrstva prachu se usadila i na hladině vody. Z tohoto důvodu má voda šedivou barvu a vypadá spíše jako betonová podlaha. Opak je však pravdou, skutečně se jedná o hladinu vody.

Dlouhou dobu jsem uvažoval jak setřídit a pojmenovat následující fotografie. Nakonec jsem zvolil jednoduchý nákres vestavby transformátorové stanice doplněný o čísla fotografií.


Orientační půdorys transformátorové stanice. Jednotlivá čísla na nákresu odpovídají číslování u níže uvedených fotografií.
Orientační půdorys transformátorové stanice.
Jednotlivá čísla na nákresu odpovídají číslování u níže uvedených fotografií.
Pro lepší orientaci. Na levé straně nákresu úzký průchod do páteřní chodby D. Na pravé napojení na zatopenou místnost sousedící z páteřní chodbou C.


Pohled na zatopenou transformátorovou stanici z chodby D. Foto – Hynek Gazsi.
Pohled na zatopenou transformátorovou stanici z chodby D.


Pohled hlavní chodbou stanice směrem k závalu v chodbě D. Na nákresu pohled č.17Pohled hlavní chodbou stanice směrem k závalu v chodbě D. Na nákresu pohled č.18.
Na nákresu pohled č.17 a 18.


Pohled na kobku transformátoru v zadní části stanice. Na nákresu pohled č. 19.Pohled na kobky a oddělovací příčku. Na nákresu pohled č.20.
Na nákresu pohled č.19 a 20.


Pohled od místnosti u chodby C, směrem na průchod vestavbou. Na nákresu pohled č. 1.Pohled k zadní příčce vnitřní vestavby směrem k chodbě C. Na nákresu pohled č. 2.
Na nákresu pohled č.1 a 2.


Pohled hlavní vnitřní stěnu od dveří vnitřní vestavby. Na nákresu pohled č.3.Pohled od chodby C na vnější příčku vnitřní vestavby. Na nákresu pohled č. 4.
Na nákresu pohled č.3 a 4.


Pohled na hlavní chodbu mezi kobkami. Na nákresu pohled č.5.Pohled na hlavní chodbu mezi kobkami . Na nákresu pohled č.6.
Na nákresu pohled č.5 a 6

Pohled od chodby D na kobky transformátorové stanice. Na nákresu pohled č. 7.Pohled na hlavní chodbu mezi kobkami. Na nákresu pohled č.8.
Na nákresu pohled č.7 a 8.


Pohled od chodby C na vnější příčku vnitřní vestavby. Na nákresu pohled č. 9.
Na nákresu pohled č. 9.

Pohled od vnitřní vestavby na kobky transformátorů. Na nákresu pohled č.10.Pohled od vnitřní vestavby na kobky transformátorů. Na nákresu pohled č.11.
Na nákresu pohled č.10 a 11.


Pohled chodbou vnitřní vestavby u velkých kobek. Na nákresu pohled č. 14.
Na nákresu pohled č.14.

Pohled na vnější hranu malé kobky. Na nákresu pohled č. 15.Pohled na vnější hranu malé kobky Na nákresu pohled č. 16.
Na nákresu pohled č.15 a 16.


Pohled na izolátory připevněné na stěně kobky. Foto: Hynek Gazsi
Pohled na izolátory připevněné na stěně kobky.
Pohled na izolátory připevněné na stěně kobky.


Orientační půdorys transformátorové stanice. Jednotlivá čísla na nákresu odpovídají číslování u shora uvedených fotografií.
Orientační půdorys transformátorové stanice.
Jednotlivá čísla na nákresu odpovídají číslování u shora uvedených fotografií.
Pro lepší orientaci. Na levé straně nákresu úzký průchod do páteřní chodby D. Na pravé napojení na zatopenou místnost sousedící z páteřní chodbou C.


Krátká výprava na lodi uvnitř podzemí je u konce. Děkuji, Martine!
Krátká výprava na lodi uvnitř podzemí je u konce.
Děkuji, Martine!


Pohled na zatopenou zadní část před transformátorovou stanicí. Foto – Dalibor Hellebrant

Pohled na zatopenou zadní část před transformátorovou stanicí. Pod hladinou vody jsou zachovalé dřevěné kůly a stůl. Foto – Hynek Gazsi.Pohled na zatopenou zadní část před transformátorovou stanicí. Pod hladinou vody jsou zachovalé dřevěné kůly a stůl. Foto – Hynek Gazsi.
Pohled na zatopenou zadní část před transformátorovou stanicí.
Pod hladinou vody jsou zachovalé dřevěné kůly a stůl.


Není li v popisku fotografie uvedeno jinak, je autorem fotografií na této stránce: Martin Bečka.Naposledy upraveno 27. 3. 2013


předcházející článek | zpátky nahoru | následující článek


Web Archiv Tyto stránky jsou od 26. 1. 2007 zařazeny
do fondu České národní bibliografie.
Budou trvale uchovávány a archivovány Národní knihovnou České Republiky
a online zpřístupňovány na www.webarchiv.cz.
CC Obsah stránek © 2000–2014 Roman Gazsi, grafické zpracování © 2011 MARF s.r.o.
Technické řešení © 2010–2014 Dalibor Hellebrant.
Obsah stránek je k dispozici s licencí Creative Commons, výjimkou mohou být některé fotografie, u nichž (popř. v zápatí článku) je uvedena jiná informace o autorství než Richard-1.com.