Temná minulost druhé světové války

Zde-aktuality ze dne: 1. 1. 2025

Vyhledávání

Historie továrny Richard

Závěrem



Je zajímavé, že tábor a podzemní továrna v Litoměřicích nevešly ve známost širší veřejnosti a zůstaly jen v paměti přímých účastníků a svědků. Snad proto, že většina vězňů byla cizí národnosti a českých se vrátilo příliš málo, než aby svá svědectví mohli donést k nám všem. Pátrání po minulosti Richardu se pohybuje na poli dohadů, v němž pouze pozorně sledované maličkosti pomáhají odkrýt stopy udávající směr pro cestu k dalšímu poznání…
(neznámý autor)


Je smutné, že okolí místa, kde zemřely otrockou prací a nelidským zacházením tisíce vězňů všech národností a vyznání, se postupně mění v nechutné smetiště, kam je bez nejmenší piety odvážen komunální odpad a nepořádek všemožného druhu.

Nestálo by za úvahu upravit alespoň okolní areál Richardu I. ? V přístupové chodbě by mohla být umístěna stálá expozice fotografií a částí nálezů věnovaná památce umučených vězňů. Ostatně i expozice zaměřená na samotnou těžbu vápence by mohla plno lidí zaujmout. A já věřím i tomu, že by se našlo mnoho nadšenců, kteří by byli ochotni věnovat svůj čas i práci na zvelebení tohoto místa.


_____________­________________________­___


Poznámky na závěr…

V průběhu mnoha let se občas zdálo, že se v otázce zpřístupnění podzemí blýská na lepší časy. A můj sen o zpřístupnění části podzemní továrny Richard se vyplní…

V roce 2008 byla zahájena první předběžná jednání o vybudování zcela nového pietního místa, včetně zpřístupnění části podzemní továrny pro veřejnost.

Na počátku roku 2009 byl v podzemí továrny Richard I natočen krátký film o historii této stavby. Kopie filmu měly být určeny pro ministry a vlády těch zemí, jejichž vězni pracovali a umírali při budování této stavby. Od tohoto kroku se očekávalo zvýšení zájmu zmiňovaných států o tuto stavbu a získání tolik potřebných financí pro zamýšlené vybudování expozice věnované podzemní továrně Richard.

Jenomže uběhl rok 2010, s ním volby a vše se zase pomalu vrátilo do původního stavu. Velká bublina pomalu splaskla …

Počátkem roku 2011 se zvedla ještě jednou vlna zájmu. Objevilo se několik článků v novinách nebo na internetu.


 Náhledy částí článků o zpřístupnění podzemí.
 Náhledy částí článků o zpřístupnění podzemí.
Náhledy částí článků o zpřístupnění podzemí…


No a v závěru roku se ukázalo, že tentokrát bublina nesplaskla, ale rovnou pěkně nahlas praskla. V rachotu tohoto prasknutí se odporoučel i bývalý ředitel informačního centra v Litoměřicích…

A jaká je aktuální vize v počátku roku 2013? O zpřístupnění podzemí nemůže být v současné době ani řeč. Peníze nejsou nikde, a to málo, které se podaří někde „vyšetřit“ je primárně určené na potřebnější cíle.


(Červen 2013)

Po několika měsících příprav byla v Litoměřicích, v podzemních prostorách městského úřadu, otevřena expozice věnovaná dolu a částečně i podzemní továrně Richard. Níže přináším několik upřesňujících odkazů:


Důl Richard v proměnách času (informace pro návštěvníky)


Důl Richard v proměnách času (video)


Aktuality z CCR – Litoměřice otevřely novou podzemní expozici


Litoměřice mají novou atrakci. Podzemní chodbu o Richardu



…KONEC… Opravdu?



Líbila se Vám tato stránka?
Zvažte tedy prosím možnost přispět na tento projekt drobným finančním obnosem, můžete tak učinit zde:
Podpořte webové stránky TOVÁRNA RICHARD dobrovolným příspěvkem.



o(3/16)


Naposledy upraveno 27. 3. 2016


předcházející článek | zpátky nahoru | následující článek


Web Archiv Tyto stránky jsou od 26. 1. 2007 zařazeny
do fondu České národní bibliografie.
Budou trvale uchovávány a archivovány Národní knihovnou České Republiky
a online zpřístupňovány na www.webarchiv.cz.
CC Obsah stránek © 2000–2014 Roman Gazsi, grafické zpracování © 2011 MARF s.r.o.
Technické řešení © 2010–2014 Dalibor Hellebrant.
Obsah stránek je k dispozici s licencí Creative Commons, výjimkou mohou být některé fotografie, u nichž (popř. v zápatí článku) je uvedena jiná informace o autorství než Richard-1.com.