Temná minulost druhé světové války

Zde-aktuality ze dne: 3. 2. 2024

Vyhledávání

V podzemí továrny Richard I.

Závěr



Doslov


Máme za sebou (v reálu) několikahodinovou výpravu po podzemí bývalého vápencového dolu a v letech 1944 – 45 podzemní továrny Richard I.

Na těchto stránkách jsem se pokusil věnovat se pouze těm nejzajímavějším částem podzemí. Věřte mi, že velká část podzemí není na těchto stránkách zmiňována.

Zpracovat celé podzemí do internetové podoby by byl pravděpodobně záslužný čin, ale obávám se, že vše podrobně popsat, anebo naopak přečíst, by bylo nejspíš únavné. V těchto případech se většinou jedná o chodby a podzemní sály, které nejsou ničím význačné, nebo se velmi často podobají již zpracovaným tématům. Kromě toho existuje možnost si pomocí virtuálních prohlídek prohlédnout podzemí, a to ve stavu v jakém se nacházelo v roce 2014 –2015.
A vězte, dnes už si můžete prohlédnout podzemí již jenom a pouze ve virtuální prohlídce, protože vstup do podzemí byl 22. 8. 2018 uzavřen. A tentokrát se zdá, že uzavření je myšleno opravdu vážně…

Na stránkách jsem se snažil zpracovat vše, co jsem považoval za nějak důležité – snad se mi tento záměr alespoň částečně podařil. Každá mnohahodinová výprava do podzemí byla pro mne pokaždé zjištěním, kolik jsem toho dokázal přehlédnout a pokaždé přinesla něco nového – avšak nikdy se mi nepodařilo odhalit „tajemství podzemí“. Pokud nějaké tajemství opravdu je (a já tomu věřím), pak je navěky ukryto za neprostupnými závaly, nebo za nějakou dovedně zamaskovanou zakládkou, nebo za falešnou stěnou.

Třeba je i správné, že se dodnes nic podobného nepodařilo objevit. Protože nikdo doposud nedokázal, a pravděpodobně ani nikdy nedokáže, odpovědět na to, co má navěky zůstat ukryto před zraky lidí. A přesto všechno se stále mohu utěšovat, že tam uvnitř něco existuje a třeba se jednou nějakým zázrakem pravda ukáže…


Poděkování.

Po tom všem, co bylo možné spatřit uvnitř a nám se podařilo dostat šťastně ven, se sluší pozdravit a poděkovat – ZDAŘ BŮH!

A pokud by někde v podzemí stála soška svaté Barbory, bylo by více než vhodné zapálit svíčku a poděkovat jí za to, že nám dovolila dostat se pokaždé ve zdraví ven…. DĚKUJEME!!



o(12/18)


Naposledy upraveno 2. 12. 2018


předcházející článek | zpátky nahoru | následující článek


Web Archiv Tyto stránky jsou od 26. 1. 2007 zařazeny
do fondu České národní bibliografie.
Budou trvale uchovávány a archivovány Národní knihovnou České Republiky
a online zpřístupňovány na www.webarchiv.cz.
CC Obsah stránek © 2000–2014 Roman Gazsi, grafické zpracování © 2011 MARF s.r.o.
Technické řešení © 2010–2014 Dalibor Hellebrant.
Obsah stránek je k dispozici s licencí Creative Commons, výjimkou mohou být některé fotografie, u nichž (popř. v zápatí článku) je uvedena jiná informace o autorství než Richard-1.com.