Temná minulost druhé světové války

Zde-aktuality ze dne: 1. 7. 2020

Vyhledávání

Natáčení dokumentárního filmu

xRichard II

(stavební úpravy části podzemí)

(pozn. následující text a fotografie vznikly na základě několika dřívějších návštěv podzemí Richard II. Vzhledem k neustálým stavebním úpravám v úložišti je v mnoha případech více než možné, že minimálně některé fotografie již dávno nekorespondují s aktuálním stavem v současnosti využívaných i nevyužívaných prostor úložiště.)Fotografie z výstavby úložiště v letech 1961 – 1963. Foto soukr. archív – Martin Sekera.
Fotografie z výstavby úložiště v letech 1961 – 1963. Foto soukr. archív – Martin Sekera.Fotografie z výstavby úložiště v letech 1961 – 1963. Foto soukr. archív – Martin Sekera.
Fotografie z výstavby úložiště v letech 1961 – 1963.


Vchod do podzemí Richard II. v dávnější historii.
Vchod do podzemí Richard II. v dávnější historii.


Vchod do podzemí Richard II. v roce 2013.
Vchod do podzemí Richard II. v roce 2013.


Někdy okolo roku 2000, byly v úložišti zahájeny „novodobé“ stavební úpravy, podle všeho první v takovém rozsahu, od doby výstavby úložiště v letech 1961 – 1963.

Kromě kompletní výměny elektroinstalace a zabezpečovacího zařízení, byly zpřístupněny doposud nepoužívané chodby. Z chodeb je odstraňována suť, která vznikla přirozeným opadem horniny (vápence). Souběžně s tím probíhá i kontrola celkového stavu chodeb a případné uvolněné části horniny jsou odtrhávány za pomoci důlního nakladače DEUTZ – 4LF.1. Suť je odvážena do nepoužívaných částí dolu Richard II. Nově upravené prostory budou zpevněny a následně sem budou přemístěny nejstarší kontejnery, které jsou v úložišti uskladněny. Jedná se o čtyřicet let staré pozinkované kontejnery. Vyzvednutí kontejnerů předcházela pečlivá prohlídka sudů pomocí mikrokamer. Po zaplnění chodeb budou kontejnery zality speciálním betonem a v podzemí tak vznikne jednolitá nezničitelná vrstva betonu. Stejně jako ostatní části úložiště i tyto nově upravené prostory budou nepřetržitě monitorovány a naměřené výsledky vyhodnocovány.


V podzemí byly instalovány nové elektrické rozvody.
V podzemí byly instalovány nové elektrické rozvody.
V podzemí byly instalovány nové elektrické rozvody.V podzemí byly instalovány nové elektrické rozvody. V podzemí byly instalovány nové elektrické rozvody.


Nově zpřístupněné, od války nepoužívané chodby.
Nově zpřístupněné, od války nepoužívané chodby.


Některé původní betonové příčky byly odbourány pro možnost průjezdu techniky.Některé původní betonové příčky byly odbourány pro možnost průjezdu techniky.
Některé původní betonové příčky byly odbourány pro možnost průjezdu techniky.


Některé překlady byly zesíleny železobetonovou klenbou.
Některé překlady byly zesíleny železobetonovou klenbou.


Další z mnoha vybouraných příček – zde zpevněno pro průjezd do stařin.Další z mnoha vybouraných příček – zde zpevněno pro průjezd do stařin.
Další z mnoha vybouraných příček – zde upraveno pro průjezd do stařin.


Část stařin byla vyklizena a strop zpevněn pomocí kotev držících ocelové sítě. Vše by mělo být následně nastříkáno torketem.Část stařin byla vyklizena a strop zpevněn pomocí kotev držících ocelové sítě. Vše by mělo být následně nastříkáno torketem.
 Část stařin byla vyklizena a strop zpevněn pomocí kotev držících ocelové sítě. Vše by mělo být následně nastříkáno torketem. Část stařin byla vyklizena a strop zpevněn pomocí kotev držících ocelové sítě. Vše by mělo být následně nastříkáno torketem.
Vše by mělo být následně nastříkáno torketem.


Stařiny, u kterých se nepočítá s využitím, jsou postupně zaváženy sutí z nově upravovaných částí.
Stařiny, u kterých se nepočítá s využitím, jsou postupně zaváženy sutí z nově upravovaných částí.Stařiny, u kterých se nepočítá s využitím, jsou postupně zaváženy sutí z nově upravovaných částí.
Stařiny, u kterých se nepočítá s využitím, jsou postupně zaváženy sutí z nově upravovaných částí.


Traktor JCB–čelní nakladač+bagr.
Nakladač používaný pro práci v podzemí – DEUTZ – 4LF.1.Nakladač používaný pro práci v podzemí – DEUTZ – 4LF.1.
Nakladač používaný pro práci v podzemí – DEUTZ – 4LF.1.Nakladač používaný pro práci v podzemí – DEUTZ – 4LF.1. Kolová technika použitá při stavebních úpravách v roce 2006. Nakladač používaný pro práci v podzemí – DEUTZ – 4LF.1 a Traktor JCB–čelní nakladač+bagr


Vyčištěné komory připravené pro ukládání radioaktivních odpadů a následné kompletní vyplnění betonem…Vyčištěné komory připravené pro ukládání radioaktivních odpadů a následné kompletní vyplnění betonem…
Vyčištěné komory připravené pro ukládání radioaktivních odpadů a následné kompletní vyplnění betonem… Foto Martin Bělohoubek.Vyčištěné komory připravené pro ukládání radioaktivních odpadů a následné kompletní vyplnění betonem… Foto Martin Bělohoubek.
Vyčištěné komory připravené pro ukládání radioaktivních odpadů a následné kompletní vyplnění betonem…


Poválečná páteřní chodba číslo 1, vchodu F.
Naše krátká návštěva končí, je čas se vrátit…. (poválečná páteřní chodba číslo 1, vchodu F).(07/20)


Naposledy upraveno 20. 7. 2020


předcházející článek | zpátky nahoru | následující článek


Web Archiv Tyto stránky jsou od 26. 1. 2007 zařazeny
do fondu České národní bibliografie.
Budou trvale uchovávány a archivovány Národní knihovnou České Republiky
a online zpřístupňovány na www.webarchiv.cz.
CC Obsah stránek © 2000–2014 Roman Gazsi, grafické zpracování © 2011 MARF s.r.o.
Technické řešení © 2010–2014 Dalibor Hellebrant.
Obsah stránek je k dispozici s licencí Creative Commons, výjimkou mohou být některé fotografie, u nichž (popř. v zápatí článku) je uvedena jiná informace o autorství než Richard-1.com.