Temná minulost druhé světové války

Zde-aktuality ze dne: 3. 2. 2024

Vyhledávání

Podzemní továrna Rabštejn

Na závěr „záhada“?

A ještě malá záhada. Asi se jedná pouze o shodu náhod, ale… Nedaleko od jednoho z vchodů, je ve svahu cca 15 metrů nad portálem štoly, „záhadná“ pískovcová skála. V čem že je vlastně záhadná? Ze svahu vystupující skála má přibližně ve svém středu poměrně pravidelnou, rovnoměrně opracovanou plochu, která svým obrysem a velikostí vzdáleně připomíná okolní vchody do podzemí. Opracovaná plocha pískovce překrývá okolní skálu, čímž působí umělým dojmem. O každém podzemí se traduje mnoho zaručených informací. Ne jinak je to i v případě továrny Rabštejn. Kde se předpokládají další, doposud neobjevené podzemní prostory a je možné, že tato skála k nim nějakým způsobem patří.

(Při jedné naší společné návštěvě došlo i na bližší průzkum této skály. Za pomoci speciálního nářadí – kamenu, byl odštípnut kus pískovcové hmoty. Tento kousek byl podroben důkladné chemické analýze-očichán a počítám, že jej někdo i ochutnal. Výsledek byl šokující: Pravděpodobně se jedná o pískovec. Výsledek našeho bádání se tedy rovná nule. V každém případě pokud se k této skále dostanete, případně dokážete-li vše vyhodnotit podle přiložených fotografií, přivítám Váš názor).


„Tajemná skála“ Pískovcová skála vystupující ze svahu je jakoby překryta poměrně pravidelným útvarem, který částečně připomíná obrys portálu štoly.„Tajemná skála“ Pískovcová skála vystupující ze svahu je jakoby překryta poměrně pravidelným útvarem, který částečně připomíná obrys portálu štoly. „Tajemná“ skála"
Pískovcová skála vystupující ze svahu je jakoby překryta poměrně pravidelným útvarem,
který částečně připomíná obrys portálu štoly.


Pohled na okraje skály.Pohled na okraje skály.
Stopy po opracovaní pískovce.
Pískovcový blok překrývá skálu a nese na sobě stopy po nástrojích. Podobné stopy po nástrojích lze na Českolipsku nalézt na mnoha místech. Pokaždé jsou to zbytky po příbytcích dříve budovaných ve skalách. Na tomto místě je to však (podle mého názoru) značně neobvyklé. Pokud bych zde něco stavěl, asi by bylo vhodnější postavit to dole u cesty a ne ve svahu. A kromě toho mi zde chybí například otvory pro uložení trámů, které ve většině případů naši předci do skal také vytesávali.


(Na této stránce je popisována pouze východní část továren Rabštejn. Pokračování – západní část – lokalita Janská (podzemní nádrže), není na této stránce zpracována. Snad jednou, časem :-)…)

Úplně na konec, je zde odkaz popis Rabštejna a okolí z dob totality, kdy v části podzemí vládla pevnou rukou naše lidově demokratická armáda.


Zdroj informaci a foto na stránkách o továrně Rabštejn

Mimo jiné použity podklady z knihy: Petr Joza – Rabštejnské údolí.
Foto: Martin Majer, Ondřej Vitouš, Jan Lichtenberg, Roman Gazsi


Naposledy upraveno 28. 2. 2012


předcházející článek | zpátky nahoru | následující článek


Web Archiv Tyto stránky jsou od 26. 1. 2007 zařazeny
do fondu České národní bibliografie.
Budou trvale uchovávány a archivovány Národní knihovnou České Republiky
a online zpřístupňovány na www.webarchiv.cz.
CC Obsah stránek © 2000–2014 Roman Gazsi, grafické zpracování © 2011 MARF s.r.o.
Technické řešení © 2010–2014 Dalibor Hellebrant.
Obsah stránek je k dispozici s licencí Creative Commons, výjimkou mohou být některé fotografie, u nichž (popř. v zápatí článku) je uvedena jiná informace o autorství než Richard-1.com.