Temná minulost druhé světové války

Zde-aktuality ze dne: 23. 6. 2024

Vyhledávání

Pfaffenhof - zámeček

ZávěremPrvní stránka o zámečku vznikla již před poměrně dlouhou dobou. Ostatně důkazem jsou i starší a mnohdy nekvalitní fotografie, uvedené na předešlých stránkách.

A celková situace se již jenom zhoršuje.

Opuštěná stavba, která byla vydána na pospas povětrnostních vlivů, se stala zdrojem stavebního materiálu pro různé nenechavce. Nebude dlouho trvat, a i tato podoba stránek již nebude aktuální, a nakonec zůstane již jen několik fotografií, dokumentujících posledních pár let agonie budovy před definitivní zkázou.


Když víte kam se podívat, je možné spatřit Pfaffův dům i od břehu řeky Labe. Foto Hynek Gazsi.Když víte kam se podívat, je možné spatřit Pfaffův dům i od břehu řeky Labe. Pokud si však pohled přitáhnete teleobjektivem, zjistíte, že to není hezké pokoukání… Foto Hynek Gazsi. Když víte kam se podívat, je možné spatřit Pfaffův dům i od břehu řeky Labe.


A co vlastně zůstalo po rodině Pfaff?


Moc toho není. O nějakých fotografiích zámečku v době své krásy, nebo dokonce o fotografiích kohokoliv z rodiny Pfaff si můžeme nechat jenom zdát.
Jediné co jsem dokázal najít je místo posledního odpočinku.

Rodina Pfaff má svou hrobku na litoměřickém hřbitově. Kupodivu musím konstatovat, že oproti tristnímu stavu budovy, je jejich hrobka v daleko lepším stavu.

V hrobce je pohřben centrální ředitel herbersteinských velkostatků Heinrich Pfaff (†1903), a jeho bratr, prezident evangelické církevní rady Herman Pfaff (†1911) – oba se svými rodinami


Původní majitelé zámečku mají svou hrobku na hřbitově v Litoměřicích.Původní majitelé zámečku mají svou hrobku na hřbitově v Litoměřicích.
Hrobka rodiny Pfaff na litoměřickém hřbitově.


Detailní pohled na centrální náhrobek.Detailní pohled na centrální náhrobek.
Detailní pohled na centrální náhrobek.


Elise Pfaff. Prakticky jediná částečně čitelná a zachovalá náhrobní deska.
Elise Pfaff.
Prakticky jediná částečně zachovalá a čitelná náhrobní deska.


Doslov…


Zatímco rodina Pfaff spí svůj věčný sen na litoměřickém hřbitově, vznosná stavba zámečku je ve svém posledním tažení – a to doslova.
Křoviny a přerostlé stromy milosrdně ukrývají popraskané obvodové zdi a propadlou střechu. Návštěvník, který okolo prochází vlastně mnohdy ani nepostřehne, co se v hustém porostu ukrývá.

Počítám, že už je pouze otázkou měsíců kdy se silnější poryv větru opře do zdí a budova se zřítí. V tomto stavu už se budova asi zachránit nedá – škoda, velká škoda…Líbila se Vám tato stránka?
Zvažte tedy prosím možnost přispět na tento projekt drobným finančním obnosem, můžete tak učinit zde:
Podpořte webové stránky TOVÁRNA RICHARD dobrovolnou platbou.
Naposledy upraveno 1. 6. 2015


předcházející článek | zpátky nahoru | následující článek


Web Archiv Tyto stránky jsou od 26. 1. 2007 zařazeny
do fondu České národní bibliografie.
Budou trvale uchovávány a archivovány Národní knihovnou České Republiky
a online zpřístupňovány na www.webarchiv.cz.
CC Obsah stránek © 2000–2014 Roman Gazsi, grafické zpracování © 2011 MARF s.r.o.
Technické řešení © 2010–2014 Dalibor Hellebrant.
Obsah stránek je k dispozici s licencí Creative Commons, výjimkou mohou být některé fotografie, u nichž (popř. v zápatí článku) je uvedena jiná informace o autorství než Richard-1.com.