Temná minulost druhé světové války

Zde-aktuality ze dne: 4. 11. 2024

Vyhledávání

Podzemní továrna Rabštejn

Betonové chodby a haly

Chodby tvoří pravoúhlou síť vybetonovaných, nebo pískovcem vyzděných hal. Vybrané vchody jsou navzájem propojeny sítí chodeb, u jiných se propojení pravděpodobně předpokládalo, ale k proražení a spojení již nedošlo. Některé větve výrobních hal jsou ukončeny masivní betonovou zdí. V poválečné době se podzemí využívalo na skladování zeleniny, později tyto prostory začala požívat armáda jako muniční sklady. Po odchodu armády došlo k podrobnějšímu průzkumu všech částí podzemí. Podrobnějšímu proto, že se předpokládala existence dalších prostor za betonovými uzávěry chodeb. Při hledání těchto prostor bylo potřeba použít trhavinu, a do betonu byly vystříleny otvory. Předpoklady se potvrdily – chodby pokračují dál do labyrintu stavebně nedokončených, pískovcových chodeb.


Pohled od vstupní brány na další ocelová vrata. V tomto případě se pravděpodobně jedná o poválečná vrata.pohled od vstupní brány do krátké chodbičky s betonovou příčkou. Dál se již nachází spleť podzemních hal.
Co se vlastně ukrývá za vraty uzavírajícími vstup do systému vybetonovaných podzemních hal.


Pohled do betonových hal a křižovatek chodeb.Pohled do betonových hal a křižovatek chodeb.
Pohled do betonových hal a křižovatek chodeb.Pohled do betonových hal a křižovatek chodeb. Foto: Ondřej Vitouš
Pohled do betonových hal a křižovatek chodeb. Foto: Ondřej VitoušPohled do betonových hal a křižovatek chodeb. Foto: Martin Majer Soustava klenutých betonových hal a pravoúhlých křižovatek.


V některých halách můžeme spatřit až 10 metrů vysoké čtyřboké šachty, v kterých měly stát obrovské lisy Simpel-Kamp. Foto: Ondřej Vitouš
V některých halách můžeme spatřit až 10 metrů vysoké čtyřboké šachty, v kterých měly stát obrovské lisy Simpel-Kamp.V některých halách můžeme spatřit až 10 metrů vysoké čtyřboké šachty, v kterých měly stát obrovské lisy Simpel-Kamp.
V některých halách můžeme spatřit až 10 metrů vysoké čtyřboké šachty, v kterých měly stát obrovské lisy Simpel-Kamp.


V jedné podzemní hale se na pískovcovém kvádru zachoval i letopočet 1945.V jedné podzemní hale se na pískovcovém kvádru zachoval i letopočet 1945.
V jedné podzemní hale se na pískovcovém kvádru zachoval i letopočet 1945.


Na konci některých hal jsou masivní betonové uzávěry. Betonové příčky byly (pravděpodobně) v poválečné době prostřeleny pomocí trhavin.
Na konci některých hal jsou masivní betonové uzávěry. Betonové příčky byly (pravděpodobně) v poválečné době prostřeleny pomocí trhavin.Na konci některých hal jsou masivní betonové uzávěry. Betonové příčky byly (pravděpodobně) v poválečné době prostřeleny pomocí trhavin.
Na konci některých hal jsou masivní betonové uzávěry (hodně kvalitním betonem uzavřené pokračování chodeb).
Betonové uzávěry kdosi za pomoci trhaviny prostřílel skrz a tak je možné proniknout do spleti dalších chodeb tesaných v pískovcové skále.


Naposledy upraveno 26. 2. 2012


předcházející článek | zpátky nahoru | následující článek


Web Archiv Tyto stránky jsou od 26. 1. 2007 zařazeny
do fondu České národní bibliografie.
Budou trvale uchovávány a archivovány Národní knihovnou České Republiky
a online zpřístupňovány na www.webarchiv.cz.
CC Obsah stránek © 2000–2014 Roman Gazsi, grafické zpracování © 2011 MARF s.r.o.
Technické řešení © 2010–2014 Dalibor Hellebrant.
Obsah stránek je k dispozici s licencí Creative Commons, výjimkou mohou být některé fotografie, u nichž (popř. v zápatí článku) je uvedena jiná informace o autorství než Richard-1.com.